طرز تهیه صبحانه انگلیسی یک وعده کامل و اشتها برانگیز

طرز تهیه صبحانه انگلیسی یک وعده کامل و اشتها برانگیز

صبحانه مهم‌ترین وعده غذایی در روز است که متأسفانه تعداد کمی آن را جدی می‌گیرند و به چشم یک وعده غذایی ارزشمند به آن نگاه می‌کنند. اگر جز آن دسته هستید که تمایلی به خوردن صبحانه ندارید و روزتان را با یک لیوان چای یا قهوه آغاز می‌کنید؛ حتماً در این مطلب با آموزش طرز تهیه صبحانه انگلیسی همراه ما باشید.

یک‌راه خوب برای اضافه کردن صبحانه به وعده‌های غذایی روزانه تنوع دادن به آن با غذاهای جذاب و جدید است. اصلاً چه چیزی بهتر از این‌که هرروز وعده صبحانه را میهمان کافی‌شاپی در یک سر دنیا باشید؟ نظرتان چیست یک روز صبحانه ایرانی میل کنید، یک روز پنکیک هلندی بخورید و روز دیگر را با یک لیوان آب‌پرتقال و بشقاب صبحانه آمریکایی شروع کنید؟ مثلا امروز برای یک بشقاب هیجان‌انگیز انگلیسی حاضرید؟

اجازه دهید قبل از اینکه به سراغ طرز تهیه صبحانه انگلیسی برویم کمی با ریشه و اصالت این صبحانه محبوب آشنا شویم. وقتی می‌گوییم بشقاب صبحانه انگلیسی یعنی با یک نوع خاص از غذا روبرو نیستیم، بلکه برای شروع روزمان با بشقابی متشکل از انواع مواد غذایی مقوی روبروییم. این بشقاب هیجان‌انگیز که صبحانه محبوب مردم در کشورهای اروپایی به خصوص مردم انگلستان و ایرلند است کالری مورد نیاز برای شروع یک روز پرانرژی را به بدن شما می‌دهد. البته بشقاب صبحانه انگلیسی به قدری کامل و اصولی چیده شده است که به قول انگلیسی‌ها حتی می‌توان هر سه وعده غذایی روز را به خوردن یک بشقاب صبحانه انگلیسی اختصاص داد.

ریشه اصلی این صبحانه هیجان‌انگیز به جزیره بریتانیا برمی‌گردد، اما در حال حاضر نام آن را می‌توان در منو کافه‌های سراسر دنیا مشاهده کرد. در بعضی نقاط دنیا مردم متناسب با ذائقه خودشان تغییراتی در طرز تهیه صبحانه انگلیسی ایجاد کرده‌اند، اما پایه و اساس این بشقاب صبحانه همان مواد غذایی اصلی در بشقاب انگلیسی‌هاست.

برای اولین بار در سال ۱۳۰۰ میلادی اولین بشقاب صبحانه انگلیسی چیده شد، این بشقاب ترکیبی از هفت نوع ماده غذایی متفاوت بود که هر کدام در تأمین یک یا چند ماده ضروری و مغذی در بدن نقش داشتند. لوبیای پخته‌شده یا همان خوراک لوبیاچیتی، بیکن سرخ‌شده، نیمرو، قارچ گریل شده، سوسیس گریل شده، گوجه گیلاسی و نان تست شده از مهم‌ترین مواد اولیه در طرز تهیه صبحانه انگلیسی هستند. شاید در بشقاب صبحانه انگلیسی کافه‌ ها ببینید که یک یا دو جز دیگر هم به این مواد اضافه شده و یا تغییراتی در نحوه سرو مواد غذایی ایجاد کرده‌اند اما مهم این است که اولین منو صبحانه انگلیسی به شکلی که در بالا گفتیم تدارک دیده شده است.

اگر می‌خواهید با آماده کردن صبحانه انگلیسی به منو غذایی خود تنوع ببخشید در ادامه این مطلب از دیجی فود می‌توانید طرز تهیه صبحانه انگلیسی را به شکل کامل و ساده آموزش ببینید.

طرز تهیه صبحانه انگلیسی - دیجی فود

مواد لازم در طرز تهیه صبحانه انگلیسی

 • تخم‌مرغ یک یا دو عدد
 • بیکن ۴ برش
 • سوسیس یک یا دو عدد
 • نان تست دو عدد
 • قارچ ۱۰۰ گرم
 • گوجه‌فرنگی دو عدد
 • کنسرو لوبیا یا لوبیای پخته‌شده ۱ پیمانه

این میزان مواد برای تهیه یک بشقاب صبحانه انگلیسی برای یک نفر کافی است. طبیعتاً مقادیر گفته‌شده در بالا با توجه به میزان میل و اشتهای شما قابل‌تغییر است.

دستور پخت سریع برای یک بشقاب صبحانه انگلیسی

تخم‌مرغ، سوسیس، قارچ، بیکن و گوجه‌فرنگی‌ها را جداجدا سرخ‌کنید. لوبیای پخته‌شده یا کنسرو لوبیا را هم به میزان گفته‌شده به بشقاب صبحانه خود اضافه کنید. نان تست را در توستر و یا در داخل تابه سرخ‌کنید تا قهوه‌ای شوند. بشقاب شما آماده سرو است.

طرز تهیه صبحانه انگلیسی مرحله به مرحله

 1. اول تابه را با مقدار بسیار کمی روغن چرب کنید و سوسیس و بیکن را به ترتیب درون تابه سرخ‌کنید. توجه کنید که اصلاً قرار نیست یک صبحانه‌ی پرچرب و سنگین داشته باشیم، همانطور که در عکس صبحانه انگلیسی میبینید این بشقاب یک صبحانه با ارزش غذایی بالا و بسیار مقوی است و ما قرار نیست با روغن زیاد این ارزش غذایی را از بین ببریم. حتی پیشنهاد می‌کنیم به جای استفاده از تابه معمولی از تابه گریل برای سرخ کردن سویس و بیکن استفاده کنید تا روغن ناچیزی برای این کار استفاده شود.
 2. هم‌زمان با سرخ شدن سوسیس‌ها، قارچ‌ها را در تابه‌ای دیگر با مقدار کمی روغن تفت دهید. اگر قارچ‌ها کوچک هستند به صورت کامل و اگر درشت‌اند پیش از تفت دادن از وسط نصف کنید.
 3. تا آماده شدن سوسیس و قارچ اگر لوبیا را خودتان پخته‌اید دوباره گرمش کنید و اگر از کنسرو لوبیا استفاده می‌کنید پیش از مصرف به مدت یک ربع در آب بجوشانید.
 4. سوسیس، قارچ و بیکن‌های سرخ‌شده را در ظرف درب دار قرار دهید تا سرد نشوند.
 5. گوجه‌ها را از وسط نصف کرده و با مقداری نمک در تابه‌ای که برای سوسیس‌ها استفاده کرده بودید سرخ‌کنید. بهتر است از گوجه گیلاسی در طرز تهیه صبحانه انگلیسی استفاده کنید.
 6. تخم‌مرغ‌ها را در کره و یا روغن‌زیتون نیمرو کنید. بعد نان تست‌ها را درون همان تابه سرخ‌کنید. یادتان باشد بعد از سرخ کردن نان‌ها حتماً برای گرفتن روغن اضافی آن‌ها را روی کاغذ خشک آشپزی و یا دستمال حوله‌ای قرار دهید.
طرز تهیه صبحانه انگلیسی - دیجی فود

نکات تکمیلی در آماده‌سازی بشقاب صبحانه انگلیسی

 1. اگر در کافی‌شاپ‌های هند سفارش یک بشقاب صبحانه‌ی انگلیسی دهید، در کنار تمام مواردی که در بالا ذکر شد برای شما چند تکه مرغ سرخ‌شده که با ادویه ماسالا طعم دار شده هم قرار می‌دهند. بد نیست شما هم گاهی برای تنوع این لطف را در حق خودتان بکنید.
 2. در برخی مناطق مختلف انگلستان در کنار این بشقاب موارد دیگری مانند انواع تارت، ژله، پودینگ، کیک اسفنجی ویکتوریایی، پای سیب، کیک گوشت و یا گوشت قرمز کبابی با سس گوجه‌فرنگی سرو می‌شود. شما هم می‌توانید به دلخواه از آن‌ها در کنار بشقاب صبحانه خود استفاده کنید. به خصوص اگر می‌خواهید از این دستور در طرز تهیه صبحانه میهمانی استفاده کنید، پیشنهاد می‌کنیم چند مورد از آن‌ها را به بشقاب صبحانه انگلیسی اضافه کنید.
 3. انگلیسی‌ها معمولاً در کنار این بشقاب یک لیوان نوشیدنی گرم هم سرو می‌کنند. شما هم می‌توانید در کنار آن یک لیوان چای یا قهوه نوش جان کنید.
 4. توجه کنید در طرز تهیه صبحانه انگلیسی همه مواد باید گرم باشند، چراکه این بشقاب یک بشقاب گرم است، نه یک بشقاب صبحانه‌ سرد. پس اگر بین آماده‌سازی مواد وقفه می‌افتاد حتماً موادی که زودتر آماده‌شده‌اند را درون ظرف درب دار و یا داخل فضای فر نگه‌دارید.
 5. در درست کردن این صبحانه قارچ‌ها باید آبدار باشند، پس کمی مانده به طلایی شدن و خشک شدن، آن‌ها را از روی شعله بردارید.
 6. اگر توستر ندارید و قرار است نان تست‌ها را به همان روشی که در بالا گفتیم درون تابه سرخ‌کنید برای سرخ شدن هر طرف نان تست حدود ۲ تا ۳ دقیقه کافی است.
 7. کالری صبحانه انگلیسی با میزانی که در ابتدا گفتیم حدود ۱۱۰۰ کیلوکالری است. پس اگر قرار است روز خود را با این صبحانه سالم و مقوی شروع کنید حواستان به میزان کالری مصرفی در وعده ناهار و شام‌تان باشد.
طرز تهیه صبحانه انگلیسی - دیجی فود

سرو بشقاب صبحانه انگلیسی

برای سرو این صبحانه تمام مواد اولیه را با آرایش زیبایی درون یک بشقاب بزرگ بچینید و روی آن را با سویا سس و یا سس گوجه‌فرنگی تزئین کنید؛ و از نوش جان کردنش لذت ببرید.

اکثر کافی‌شاپ‌های تهران برای خود یک دستور شخصی در طرز تهیه بشقاب انگلیسی دارند و این بشقاب هیجان‌انگیز انگلیسی را که حالا یک صبحانه‌ی محبوب جهانی است، به منو خود اضافه کرده‌اند. پس اگر تهیه آن در خانه برایتان دشوار است می‌توانید آن را در کافی‌شاپ محبوبتان بعد از یک پیاده‌روی صبحگاهی میل کنید.

حتما میدانید که صبحانه انگلیسی در تهران هم طرفداران زیادی دارد. اگر شما هم از جمع این طرفدارن هستید و برای خوردن صبحانه انگلیسی رستوران و یا کافه‌ای در تهران می‌شناسید، خوشحال می‌شویم به ما و دیگران هم معرفی کنید.

اگر به وعده صبحانه علاقه مند هستید:

طرز تهیه کله پاچه یک صبحانه سنگین به سبک طباخی‌ها

 طرز تهیه صبحانه های متنوع ؛ پیشنهادهایی برای یک میز صبحانه جذاب!

بهترین کافه صبحانه تهران کجاست؟ پنج پیشنهاد برای صبحانه در کافه‌های تهران

بوفه صبحانه موزه زمان جایی دنج برای شروع یک روز پرانرژی

طرز تهیه
recipe image
دستور پخت
طرز تهیه صبحانه انگلیسی
نویسنده
تاریخ انتشار
زمان آماده سازی
زمان پخت
زمان کل
میانگین امتیاز
۵1star1star1star1star1star Based on ۱ Review(s)


1.7 3 رای
رتبه دهی نوشته
مشترک شدن
مطلع شوید از
guest
2 دیدگاه ها
قدیمی ترین
جدید ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
نمایش همه ی نظرات
trackback

[…] قبلاً در مطلبی طرز تهیه صبحانه انگلیسی را به طور کامل آموزش دادیم و حالا نوبت آن است که به […]

sarasharegi
sarasharegi
4 ماه قبل

عالی