۵ دلیل که می‌گویند مصرف پروتئین در مقادیر بالا خطرساز است!

۵ دلیل که می‌گویند مصرف پروتئین در مقادیر بالا خطرساز است!

احتمالاً تا به حال در مورد رژیم‌های غذایی پروتئینی شنیده‌اید. رژیم‌های لاغری که پایه آن‌ها بر مصرف پروتئین است. هرچند که نمی‌توان منکر فواید رژیم‌های پروتئینی بر روند کاهش وزن شد اما این گونه رژیم‌ها آن‌قدرها که فکر می‌کنید هم سالم و بی‌ضرر نیستند. مصرف بیش از حد پروتئین می‌تواند پایه‌گذار آسیب‌های جدی در بدنتان باشد.

با ما در ادامه این مقاله همراه باشید تا با دلایل علمی برایتان توضیح دهیم که چرا خوردن پروتئین خارج از حد اعتدال به نفع بدنتان نیست!

مصرف پروتئین - دیجی فود

پروتئین‌ها چه هستند و مصرفشان چه ضرورتی دارد؟

پروتئین‌ها ماکرو مولکول‌های زیستی هستند که از توالی آمینواسیدها ایجاد می‌شوند. این درشت مولکول‌ها توسط مصرف مواد غذایی مانند انواع گوشت قرمز و سفید، لبنیات، تخم‌مرغ و … به بدن می‌رسند. مصرف پروتئین به عنوان یک قسمت اساسی در رژیم غذایی سالم به ساخت و ترمیم عضلات، اندام‌ها و استخوان‌ها کمک می‌کند. همچنین مشخص شده است که رژیم‌های غذایی با پروتئین بالا در کاهش چربی، کاهش وزن، ایجاد احساس سیری و حفظ عضلات بدن مفید هستند.

با این حال، رژیم‌های غذایی با پروتئین بالا خطراتی هم به دنبال دارند که خوب است نسبت به آن‌ها آگاه باشید. مصرف بیش از اندازه این درشت مولکول اساسی علی رقم تمام فوایدی که برای بدنتان دارد به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود. البته این تنها نظر ما نیست، هیچ‌کدام از متخصصان تغذیه هم از مصرف بیش از حد روزانه پروتئین برای گروه‌های سنتی مختلف حمایت نمی‌کنند.

حد استاندارد مصرف پروتئین چقدر است؟

مقدار ایده آل پروتئین روزانه که باید مصرف کنید بسته به عوامل مختلفی از جمله سن، جنس، فعالیت، سلامتی، رژیم غذایی کامل و سایر متغیرها متفاوت است. با این حال، در بیشتر موارد، مقدار توصیه‌شده پروتئین روزانه برای بزرگسالان می‌تواند بر اساس وزن بدن محاسبه شود.

متخصصان تغذیه برای بزرگسالانی که حداقل فعالیت بدنی را دارند مصرف روزانه حداقل ۰.۸ گرم پروتئین به ازای هر کیلوگرم وزن بدن را توصیه می‌کنند؛ اما اگر حداقل ۵ روز در هفته روزانه بیشتر از یک ساعت ورزش می‌کنید، می‌توانید هرروز حدود ۱.۲ تا ۱.۷ گرم در هر کیلوگرم از وزن بدنتان پروتئین بخورید. با این حال، برخی از افراد، از جمله ورزشکاران حرفه‌ای، ممکن است مجاز به مصرف ۳.۵ گرم پروتئین در هر کیلوگرم از وزن بدن خود باشند.

مصرف پروتئین بیش از حد استاندارد چه خطراتی به دنبال دارد؟

پیش از شروع بهتر است این نکته را یادآوری کنیم که مصرف مقادیر زیاد از هر ماده مغذی برای مدت‌زمان طولانی خطرساز است و این مسئله تنها مختص مصرف زیاد از حد پروتئین نیست.

مصرف پروتئین - دیجی فود

افزایش وزن

احتمالاً شنیده‌اید که در بعضی رژیم‌های غذایی از جمله رژیم کتوژنیک مجاز به مصرف هر میزان از پروتئین در طول روز هستید. این رژیم که به منظور کاهش وزن به افراد توصیه می‌شود در مدت‌زمان کوتاه و محدود کاهش وزن خوبی را هم به دنبال دارد؛ اما خوب است بدانید که رژیم‌های غذایی با پروتئین بالا تنها در فواصل زمانی محدود منجر به کاهش وزن در شما خواهند شد.

باید بدانید که بخشی از پروتئین اضافی مصرف‌شده به صورت چربی ذخیره می‌شود و نتیجه نهایی این ذخیره‌سازی چیزی جز اضافه وزن نیست. خصوصاً اگر هنگام تلاش برای افزایش پروتئین دریافتی در رژیم غذایی‌تان با حذف نکردن سایر گروه‌های غذایی مانند کربوهیدرات‌ها میزان دریافت کالری مصرفیتان را هم ناخواسته بالا ببرید.

بیشتر بخوانید: کالری مواد غذایی و تأثیر آن در دنبال کردن یک رژیم غذایی سالم

کمبود آب بدن به دنبال افزایش مصرف پروتئین

شاید افرادی که تجربه رژیم‌های پروتئینی را داشته‌اند منکر این مطلب شوند و بگویند که با دنبال کردن این رژیم غذایی به هیچ عنوان احساس تشنگی مضاعف نداشته‌اند؛ اما حقیقت این است که احساس تشنگی با کمبود آب در بدن متفاوت است!

این کاملاً واضح است که با مصرف پروتئین بدن شما نیتروژن اضافی دریافت شده را به همراه آب و سایر مایعات دفع می‌کند. حتی اگر بیش از حد معمول احساس تشنگی نکنید این مسئله می‌تواند باعث کمبود آب در بدن شما شود.

اگر در حال حاضر یک رژیم غذایی با پروتئین بالا را دنبال می‌کنید توصیه می‌کنیم با افزایش مصرف آب این خطر یا اثر را خنثی کنید. البته صرف نظر از مصرف پروتئین، همیشه باید نوشیدن مقدار زیادی آب در طول روز را به خاطر سپرد.

مصرف پروتئین - دیجی فود

افزایش خطر ابتلا به سرطان

با استناد بر منابع معتبر پزشکی که حاصل سال‌ها بررسی و پژوهش هستند رژیم‌های غذایی با مقادیر پروتئین بالا به‌ ویژه اگر مبتنی بر مصرف گوشت قرمز باشند با افزایش خطر ابتلا به سرطان همراه هستند.

مصرف بی‌رویه گوشت قرمز و مواد غذایی پروتئینی فراوری‌شده می‌توانند زمینه‌ساز ابتلا به سرطان‌هایی چون سرطان روده بزرگ، سرطان پستان و پروستات باشند. بلعکس، مصرف پروتئین از منابع دیگری چون پروتئین‌های گیاهی با کاهش خطر ابتلا به سرطان ارتباط دارند. دانشمندان معتقدند که این امر می‌تواند تا حدودی مرتبط با هورمون‌ها، ترکیبات سرطان‌زا و چربی‌های موجود در گوشت و غذاهای فراوری‌شده باشد.

افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی

مصرف پروتئین در مقادیر بیش از حد طبیعی می‌تواند زمینه‌ساز بیماری‌های قلبی باشد که این امر از مصرف بیش از حد چربی اشباع و کلسترول نشاءت می‌گیرد.

مصرف پروتئین - دیجی فود

بهترین منابع پروتئین را بشناسید

اگر همچنان فکر می‌کنید پیگیری رژیم‌های کاهش وزن که بر پایه پروتئین نوشته شده‌اند برای شما کمک‌کننده هستند، توصیه می‌کنیم در انتخاب منابع پروتئینی دقت بیشتری داشته باشید. همیشه گزینه‌های سالم‌تری برای خوردن وجود دارد. اگر می‌خواهید میزان پروتئین مصرفیتان را بالا نگه‌دارید بهتر است به سراغ سالم‌ترین منابع مصرف پروتئین بروید. منابع سالم پروتئین عبارتند از:

  • گوشت بدون چربی و مرغ‌های محلی
  • ماهی صیدشده از دریا، نه ماهی‌های پرورشی
  • تخم‌مرغ محلی
  • لبنیات ارگانیک
  • حبوبات
  • آجیل
  • غلات کامل

همچنین سعی کنید تا حد ممکن از مصرف پروتئین از منابعی چون گوشت و لبنیات پرچرب و همچنین غذاهای پروتئینی سرخ‌شده یا فراوری‌شده خودداری کنید. به طور کلی، بهترین راهکار برای داشتن یک رژیم غذایی سالم حفظ اعتدال است. خوب است که برنامه غذایی خود را برای دستیابی به اهدافتان، چه کاهش وزن و چه عضله سازی، به گونه‌ای تنظیم کنید که علاوه بر محقق کردن اهداف شما بر حفظ سلامتی بدن تأکید داشته باشد.

Summary
مصرف پروتئین
Article Name
مصرف پروتئین
Description
مصرف پروتئین خوب است یا بد؟ مضرات مصرف بیش از حد پروتئین چیست؟ مقادیر مجاز برای بزرگسالان چقدر است؟ بهترین مناسع دریافتی پروتئینی چه هستند؟ در این مقاله به این سوالات پاسخ داده‌ایم.
Author
Publisher Name
دیجی فود


0 0 رای
رتبه دهی نوشته
مشترک شدن
مطلع شوید از
guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
نمایش همه ی نظرات