طرز تهیه کیک هویج خانگی، با خامه و گردو مناسب برای پذیرایی

طرز تهیه کیک هویج خانگی، با خامه و گردو مناسب برای پذیرایی

همه ما معمولاً برای یک‌بار هم که شده پخت کیک ساده خانگی را امتحان کرده‌ایم. حالا اگر دوست دارید کمی متفاوت‌تر عمل کنید و طعم جدیدی از کیک خانگی را بچشید ما به شما دستور طرز تهیه کیک هویج را آموزش می‌دهیم. کیک هویج خانگی در عین سادگی طعم بسیار متفاوتی نسبت به کیک ساده خانگی دارد و همین طعم متفاوت آن را برای پذیرایی از مهمان‌ها مناسب می‌کند. این کیک بسیار مناسب صبحانه و یا دورهمی‌های عصرانه است و در کنار چای ایرانی حسابی می‌چسبد. راستی تا یادمان نرفته بگوییم که کالری کیک هویج به ازای هر برش حدود 300 کالری است و نباید در خوردن آن افراط کرد.

مواد اولیه در طرز تهیه کیک هویج اصلاً عجیب‌وغریب نیست و در هر خانه‌ای پیدا می‌شود. آرد سفید، تخم‌مرغ، روغن، شکر و هویج پنج ماده اولیه اصلی در پخت این نوع کیک خانگی هستند و باقی مواد به مقدار خیلی کم در تهیه آن به کار می‌روند.

البته شما می‌توانید برای تنوع دادن به کیکتان از مواد دیگری هم در دستور پخت کیک هویج استفاده کنید. گردو جز آن موادی است که می‌توان به دلخواه به دستور این کیک اضافه کرد. البته ما قبلاً در مقاله‌ای مجزا طرز تهیه کیک گردو را به شما آموزش دادیم و این بار قرار است به سراغ ترکیب این دو کیک محبوب خانگی برویم.

در این مطلب از دیجی فود قصد داریم دو روش در طرز تهیه کیک هویج را به شما آموزش دهیم. با ما همراه باشید.

طرز تهیه کیک هویج - دیجی فود

مواد لازم در طرز تهیه کیک هویج با خامه

 • هویج 2 عدد متوسط
 • تخم‌مرغ ۴ عدد
 • آرد یک و سه‌چهارم پیمانه
 • بیکینگ‌پودر یک و نیم قاشق چای‌خوری
 • وانیل یک‌چهارم قاشق چای‌خوری
 • شکر ۱ پیمانه
 • دارچین ۱ قاشق چای‌خوری
 • روغن سه‌چهارم پیمانه
 • نمک یک پنس (یک پنس معادل مقداری نمک است که می‌توان آن را با دو انگشت اشاره و شصت برداشت.)

مواد لازم برای روکش خامه‌ای

 • خامه به میزان لازم
 • عصاره وانیل دو تا سه قطره
 • پودر قند یک قاشق مرباخوری

طرز تهیه کیک هویج - دیجی فود

دستور پخت سریع با دیجی فود

در طرز تهیه کیک هویج ساده ابتدا هویج‌ها را به خوبی شسته و داخل یک کاسه رنده کنید. تخم‌مرغ‌ها را با همزن بزنید، روغن، شکر و وانیل را اضافه کنید و مجدد با همزن برقی بزنید. هویج‌های رنده شده را اضافه کنید و با همزن دستی هم بزنید تا مخلوط شما یکدست شود. حالا آرد، نمک و بیکینگ‌پودر را کم کم روی مواد خیس الک کنید و هم بزنید تا مایه کیک هویج ساده شما آماده شود.

کف قالب موردنظرتان را چرب کنید و مایه کیک را داخل قالب بریزید. در آخر روی آن مقداری پودر دارچین پاشیده و به مدت 45 دقیقه داخل فری که از قبل با دمای 180 درجه گرم کرده‌اید، قرار دهید. بعد از پخت و خنک شدن روی آن را با مخلوط خامه‌ای بپوشانید.

مرحله‌به‌مرحله در طرز تهیه کیک هویج با روکش خامه

 1. برای درست کردن هر کیک یا شیرینی اولین کاری که باید انجام دهید خارج کردن تمام مواد اولیه آن از یخچال است. برای اینکه نتیجه بهتری بگیرید باید مواد قبل از مخلوط شدن باهم، هم دما شده و به دمای محیط برسند. پس تمام مواد را روی میز آشپزخانه بچینید و اجازه دهید برای 40 دقیقه تا یک ساعت به دمای محیط برسند.
 2. بعد از هم دما شدن مواد لازم در محیط آشپزخانه فر را با دمای 180 درجه روشن کنید تا گرم شود.
 3. اولین مرحله در طرز تهیه کیک هویج آماده کردن جز اصلی یعنی هویج است. هویج‌ها را شسته و داخل کاسه‌ای رنده بزنید. برای این کار باید از قسمت رنده درشت استفاده کنید.
 4. آرد، نمک و بیکینگ‌پودر را در ظرف بزرگی باهم مخلوط کنید و بعد آن را سه مرتبه الک کنید تا ذرات آرد به خوبی هوادهی شود.
 5. تخم‌مرغ‌ها را با همزن برقی هم بزنید تا از حالت لختگی خارج شوند
 6. روغن، شکر و وانیل را به تخم‌مرغ‌ها اضافه کنید و به خوبی هم بزنید تا یکدست شوند.
 7. هویج‌های رنده شده را به مخلوط تخم‌مرغ اضافه کنید و به کمک همزن دستی یا لیسک به خوبی هم بزنید.
 8. حالا مخلوط آرد و بیکینگ‌پودر را در سه مرحله به مایه تخم‌مرغی کیک اضافه کنید و با چنگال هم بزنید.
 9. قالب موردنظرتان را با روغن چرب کنید و روی آن کمی آرد بپاشید.
 10. مواد کیک را داخل قالب بریزید. روی آن کمی پودر دارچین الک کنید و در آخر قالب را به مدت 45 دقیقه داخل فری که از قبل با دمای 180 درجه گرم کرده‌اید، قرار دهید.

شما می‌توانید کیک هویج بدون فر را هم به همین ترتیب آماده کنید. پس اگر فر ندارید مواد کیک را طبق دستوری که در بالا توضیح دادیم تهیه کنید و در آخر آن را درون تابه رژیمی یا قابلمه بپزید. برای تهیه این کیک درون تابه رژیمی کف آن را خوب چرب کرده و یک کاغذ روغنی داخل آن پهن کنید، روی کاغذ را مجدد با مقداری روغن چرب کنید و مایه کیک را روی کاغذ بریزید، درب تابه را ببندید و کیک را برای نیم ساعت وی شعله کم با شعله‌پخش‌کن قرار دهید.

طرز تهیه کیک هویج در قابلمه هم بسیار ساده است. برای این روش مایه کیک را داخل قالب بریزید و آن را روی یک پایه فلزی درون قابلمه‌ای بزرگ‌تر از قالب قرار دهید. درب قابلمه را با پارچه بپوشانید و اجازه دهید با حرارت کم به مدت 40 دقیقه بپزد.

کیک هویج خانگیتان را به هر روشی که پختید اجازه دهید بعد از کامل شدن پخت به خوبی خنک شود و بعد آن را از قالب خارج کنید. حالا تمام مواد خامه‌ای را با هم مخلوط کنید و روی کیک را با آن بپوشانید.

طرز تهیه کیک هویج - دیجی فود

طرز تهیه کیک هویج و گردو

اگر می‌خواهید کمی متفاوت‌تر عمل کنید می‌توانید گردو را هم به دستور کیک هویج اضافه کنید. هرچند که طعم کیک هویج به تنهایی هم فوق‌العاده است اما با اضافه کردن مقداری گردو می‌توانید آن را حسابی ارتقا دهید.

برای این کار نصف پیمانه گردو خردشده را به همراه هویج‌های رنده شده به مخلوط تخم‌مرغی کیکتان اضافه کنید و خوب به هم بزنید. حالا مطابق همان توضیحات قبلی مخلوط نمک، آرد و بیکینگ‌پودر را طی سه مرحله روی مواد خیس الک کنید. کیک هویج و گردو شما به همان شکل که در بالا توضیح دادیم در فر، تابه رژیمی و در قابلمه قابل پخته شدن است.

فوت و فن کیک هویج خانگی

 • در طرز تهیه کیک هویج و هر کیک دیگری باید تر و فرز باشید! وقتی خمیر آماده شدن باید به سرعت داخل قالب ریخته و درون فر بگذارید. پس حتماً قبل از شروع کار فر را روشن و قالبتان را آماده کنید. اگر از زمان آماده شدن مایه کیک هویج تا قرار دادن داخل فر زمان زیادی بگذرد کیکی شما به خوبی پف نمی‌کند.
 • برای آماده شدن کیکتان صبور باشید. تا مرحله پخت کیک تمام نشده است نباید در فر را باز کنید. اگر کیک شما در حال پف کردن باشد و شما از سر کنجکاوی در فر را باز کنید پف کیک کاملاً می‌خوابد.
 • توجه کنید که در طرز تهیه کیک هویج و تمام کیک و شیرینی‌های دیگر باید فر حداقل از نیم ساعت قبل گرم شود.
 • کیک را بلافاصله از قالب خارج نکنید. اجازه دهید بعد از خارج کردن کیک از فر قالب شما ده دقیقه در دمای آشپزخانه خنک شود.
 • شما می‌توانید در طرز تهیه کیک هویج کف قالب را به جای آرد پاشی با پودر نارگیل بپوشانید.
 • از کیفیت بیکینگ‌پودر و تازه بودن آن اطمینان حاصل کنید. گاهی استفاده از بیکینگ‌پودر کهنه باعث گود شدن سطح کیک شما می‌شود.

اگر به کیک علاقه مند هستید:

طرز تهیه کیک شکلاتی یک میان وعده جذاب و دوست‌داشتنی برای عصرانه

طرز تهیه کیک گردو یک دستور کاربردی برای پخت کیک عصرانه

طرز تهیه کیک ساده خانگی و فوت‌وفن‌هایی که نمی‌دانید!

اگر شما تجربه‌ متفاوتی در طرز تهیه کیک هویج خانگی دارید که می‌تواند کمک‌کننده باشد حتماً در کامنت‌ها برایمان بنویسید.3 thoughts on “طرز تهیه کیک هویج خانگی، با خامه و گردو مناسب برای پذیرایی”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *